❗️Slavíme Mezinárodní den psů (26.8.) 🐶. Produkty pro pejsky se slevou 25% v termínu 25.-27.srpna  

☀️ AKCE_SLEVA 20% v termínu 10.- 30.června ☀️

Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

/ Nedejte klíšťatům šanci

Nedejte klíšťatům šanci

Od jara nastává hlavní sezóna výskytu vnějších parazitů u psů a koček, z nichž mezi nejznámější a nejčastější patří blechy a klíšťata. A právě klíšťata jsou považována za největší strašáky nejen pro lidi, ale také pro zvířata, a to zcela oprávněně.

 

Přenášejí totiž významná onemocnění jako je lymská borelióza, klíšťová encefalitida, anaplazmóza, bartonelóza nebo babesióza, která mohou být vážným ohrožením zdraví našich miláčků a ve většině případů i zdraví lidského. Je tedy jasné, že před klíšťaty je potřeba chránit sebe i svého čtyřnohého kamaráda.

 

Jak vybrat správné antiparazitikum?

Na trhu je v dnešní době nepřeberné množství produktů s účinkem proti vnějším parazitům. Existují v různých formách, mají rozličná složení a působí různě dlouhou dobu. Při výběru toho správného výrobku je třeba mít se na pozoru. V první řadě je nutné striktně dodržovat cílový druh zvířat, což v praxi znamená, že přípravky určené pro psy nesmí být v žádném případě podány kočkám. V některých případech je třeba opatrnosti, jestliže pes a kočka sdílí jednu domácnost. Některá psí antiparazitika (např. permethrin) jsou totiž pro kočky toxická. 

Preparáty proti vnějším parazitům jsou založeny na širokém spektru účinných látek, z nichž každá působí jinak a jinak se také šíří po těle psa nebo kočky. Některé zabíjí hmyz (blechy, vši, všenky, komáři apod.), a jsou tedy insekticidní, jiné mají zase akaricidní účinek, což znamená, že zabíjí roztoče i klíšťata. Další složky mají repelentní účinek, a to znamená, že parazity odpuzují.

 

Antiparazitní obojek, nebo spot on roztok?


Ideálním řešením jsou antiparazitní obojky a některé spot-ony, které účinkují na kožní maz a koncentrují se v srsti. Tyto přípravky zabíjí parazity už při pouhém kontaktu s hostitelem, takže nedojde ke kousnutí, a tím pádem se nenaskytne příležitost pro přenos onemocnění. Tyto produkty působí většinou i na různá vývojová stádia parazitů, což je důležité například u blech. Bleší vajíčka, larvy a kukly se totiž vyskytují v prostředí, kde se hromadí, a představují tak zdroj nového napadení. Další výhodou je, že pokud se objeví nežádoucí účinky po lokální aplikaci na povrchu kůže, dají se poměrně snadno řešit (např. důkladnou koupelí či odstraněním obojku).  

Doba účinnosti se většinou pohybuje od jednoho do osmi měsíců v závislosti na formě podání a konkrétním preparátu. Antiparazitní obojky působí nejdelší dobu, a jsou tak díky své šetrnosti, výborným řešením. Nebudete totiž muset řešit koupi nového přípravku tak často a ještě ušetříte organismus mazlíčka zbytečné zátěže. 


MVDr. Barbora Červená